Szentháromság ünnepe utáni 13. vasárnap, Veni Sancte tanévnyitó istentisztelet
Szentendre, Szentendre, 2023. szeptember 3.
Jel 3,1-6  
Veni Sancte, EÉK 337, 229, 308, 11

Horváth-Hegyi Olivér
Isten nyugalma - ember békessége

Keresztény gyülekezet, szeretett testvéreim az Úrban!

Isten az életet igenli. Minden helyzetben. A bibliai leírás egyértelművé teszi, hogy a föld porából teremtett első emberpár óta Isten lehelete ad életet sejtjeinknek. A folyamatos teremtést szabad úgy elképzelnünk, hogy az élettelen ember egy "leheletnyi" Istentől felébred. Istenből egy lehelet is elég ahhoz, hogy csoda történjen. Erre a leheltre volt szüksége a szárdiszi gyülekezetnek, akin már csak a csoda segíthetett.

De mi is volt a helyzet Szárdiszban?
A Jelenések könyvének elején hét, gyülekezetnek írt levelet olvasunk. A levelek írója Krisztus. Az ötödik levél a szárdiszi gyülekezetnek íródott. A gyülekezet nehéz levelet kap. Krisztus, mint a gyülekezetek életre keltője bizony elmarasztalja őket. Mert formálisan ugyan gyülekezetként működnek, ám mindennapjuk leginkább olyan, mint a költő lelkiállapota: "Éles kövek közt árnyékom csörömpöl. / Árnyék vagyok. Kimeredek a földből." (Pilinszky János: Apokrif, részlet). A szárdiszi közösségből hiányzik a lelki élet dinamikája. Imádsága ernyedten halkul el, az igehirdetések hatástalan beszédek, amelyek nem érnek célhoz, az új betérők már az ajtóban visszafordulnak, a meglévőkről pedig azt olvassuk, hogy többségében halófélben vannak. Lelki életükben tehát sem növekedés, sem stagnálás, csak fogyás tapasztalható. Az evangélium jóhírétől kezdetben forrón izzó szívek kihűltek, megkövesedtek, a vitalitástól duzzadó keresztények temetői csendben vagyogatnak.

De még mielőtt eltemetnénk az ilyen közösségeket, az árnyékos oldal mellett látnunk kell az út napos oldalát is. Igaz, ott kevesen járnak, de ők személyesen Jézussal haladnak szép, fehér ruhában. Nem szennyezték be magukat erkölcstelenségekkel, nem vette el az eszüket a világ. Egyszóval maradtak Krisztusban, figyelve rá, naponként megszentelődve. Ők élnek. Ezzel a kis csapattal a közösség felépülhet rozzant állapotából. A gyülekezeti ökoszisztéma már egy leheletnyi Krisztussal helyreállhat, ha az élők az élettelenekkel kapcsolatba kerülnek, felelősséget vállalnak értük és megfogadják a levél tanácsát: "Ébredj fel és erősítsd meg a többieket." (2.v.). Ez a garancia arra, hogy egy közösséget nem kell eltemetni. Ébredj fel! Ez nem csak egy felkiáltás, hanem az Isten szeretetének örömétől kicsattanó közösség felkiáltása! Hékás, ébredj fel!
Ez olyan öröm, mint amikor buborékokat eregetnek egy templomban. (BUBORÉKOK!) Felrázó, érdekes, figyelmet felkeltő és bátor!

Az ige szerint a szárdiszihoz hasonló helyzetű közösségekbe kell egy fehér ruhás csapat. Vidám, könnyed, Bátor, tiszta, figyelmet felkeltő, és belső mosolyra fakasztó csapat. Olyan csapat, ami újra termeli a közösség derűjét, amelyet az evangélium jó híre éltet. Ennek a csapatnak van egy csapatkapitánya. A csapatkapitány neve kétezer éve ismert. Örömkapitány. Az igazi, elmúlhatatlan öröm kapitánya. A mennyei öröm kapitánya. Ez a keresztény közösségért küzdő csapat attól lesz mágnesként vonzó, hogy a legszerencsétlenebbek, a legbizonytalanabbak, de a leggazdagabbak és legerősebbek, sőt, hétköznapi szürkék is szeretve fogják magukat érezni mellettük, mert az öröm mindennél vonzóbb. Szeretve vagy? Vannak, akik igazán szeretnek téged? Vágysz az igazi szeretetre? Én vágyok. Lackfi János: Lelemény c. versében írja: "a szeretet nem csak akar szeretni, hanem tud is." Én erre vágyok. De azt is tudom, hogy ez a csapatkapitány érdeme. Ő neveli így a vele egy csapatban játszókat, az ő öröme nem olyan, mint amit mi tudunk produkálni: buborékok, amik jönnek és mennek. Az Ő forrása kiapadhatatlan örömforrás. Erre van szükségünk.

Ennek a nyomorult világnak szüksége van forráshelyekre. Élő forráshelyekre. Gyülekezetünknek is szüksége van a közösségen belül jól látható örömszigetekre. Lelki édenek ezek, ahol mindenki megtalálja a karnyújtásnyira lévő lelki táplálékot. Mert ilyen a mi Jézusunk. Édentől innen és túl édeneket alapít és tart fenn. Kicsi, talán néhány fős csapatok ezek, akik éltetik a közösséget.

De menjünk tovább. Az ige arra is ráébreszt, hogy az élő gyülekezet legyen kritikus, és maradjon is az a világgal szemben. Ne hagyja magát sodródni a mainstreammel, ha az nyíltan vagy burkoltan, de beszennyezi ruháját. A vitalitás jele a hatás - ellenhatás törvényének működése. Newton óta tudjuk, hogy a fizikában minden hatáshoz tartozik egy vele egyenlő nagyságú és ellentétes irányú ellenhatás. Az akciót reakció követi. A keresztény közösségek és a világ tekintetében is így van. Az egyház történetében azok a szövetségesek maradtak evangéliumi közösségek, akiknek volt erejük az ellenhatást kifejteni. Ellenállni mindannak, amit nem a tiszta szeretet hoz létre és éltet.

Fehér ruhások, talpra! Helyzet van! Vár minket az Élet, hogy a csodával határos módon életet leheljünk élettelen közösségeinkbe.
Imádkozzunk! Úr Jézus! Légy csapatunk kapitánya, aki megtanítasz bennünket az emelt szintű újraélesztésre.
Ámen.

.