Pünkösd vasárnap
Szentendre, Szentendre, 2023. május 28.

Ünneplő gyülekezet, szeretett testvéreim az Úrban! Kedves konfirmandus testvéreim!

Ezen a drága ünnepen, Pünkösd ünnepén az egyház születésnapját ünnepeljük.
A születésnap kiemelkedik a hétköznapok sorából. Akkor ünneplünk helyesen – amelyet civil életünkben is jól érzékelünk –, ha nem a születésnapi ünnep bennünk kiváltott örömét és ünnepélyességét engedjük megnőni akkorára, hogy az ünnepelt már észrevehetetlen és jelentéktelen legyen, hanem maga az ünnepelt van és marad a figyelem középpontjában.

Pünkösd ünnepe azonban nem önmagáért a születésnapját ünneplő egyházért ünnep. Gondoljunk csak arra, mennyivel gazdagabb az a születésnap, amikor az ünnepelt Édesanyja és talán Édesapja is teret kap az ünneplésbe. A születésnap hátterében a kicsiny életet kilenc hónapig hordozó, az őt világra hozó, majd a kisgyermekről gondoskodó édesanyai, feltétel nélküli szeretet, odaadó figyelem, áldozatos élet áll.
Pünkösd ünnepén az ünnepelt krisztusi közösség, így a mi, nagyegyházból származtatott közösségünk, a gyülekezet az ünnepelt, de gyülekezetünk mögött ott van láthatatlanul, csendesen meghúzódva a velünk törődő Szentlélek. Ő a kulcs, amely megnyitja bennünk és előttünk az ajtót, mely Istenre nyílik. Nem közvetlenül munkálkodik, hanem eszközein keresztül. Ezek az ige és a szentségek: a keresztség és az úrvacsora.

Kedves konfirmandus ifjak! Jézus azt mondja az igében, hogy a mennyei Atya azzal a szülői szeretettel szeret minket, amely a kérő gyermeket, aki a lehető legjobbat és legfontosabbat kéri, amire a szülő lehet, hogy régóta várt, meghallgatja. "Kérjetek és adatik nektek, keressetek és találtok, zörgessetek és megnyittatik nektek." (9.v.) Meg vagy keresztelve? Kéred és kapod a Szentlelket. A Szentlélek működik! Úrvacsorát veszel? Keresed és megtalálod Jézust. A Szentlélek megeleveníti benned Krisztust. Igét hallgatsz? Érteni akarod Isten szavát? A Szentlélek az ige által megújítja életedet. Szeresd a Bibliát!

A Szentléleknek ajándékai is vannak, amelyeket semmiféle tudáshoz nem köt, bármelyikünk, bármikor megkaphatja. A Szentlélek, ahogyan az Atyát és a Fiút összeköti, úgy minket is összeköt az Atyával és a Fiúval, mert ő az atmoszféra, a közeg, a találkozás helye. Szinte inkognitóban működik, ahogyan Nikodémus és Jézus esti beszélgetésében is elhangzik: "A szél arra fúj, amerre akar; hallod a zúgását, de nem tudod honnan jön és hová megy." (Jn 3,8) A Szentlélek Isten alázata. Gondoljunk csak bele! Nem dirrel-dúrral újítja meg életünket. A Szentlélek nem hangos, inkább olyan, mint a búzaszem története. Az óvodások kis hitvallását Magdaléna (nem) mondja el nekünk. "(Földből magba, magból szárba, szárból kalászba, kalászból kenyérbe, kenyérből lelkembe, lelkemből lelkedbe.)"

A Szentlélek az úrvacsora falatnyi ostyájában igy élteti lelkünkbe Krisztust. Lelkemből-lelkedbe. A konfirmáció nem más, mint amikor egyik hívő keresztény bizonyságot tesz - ez esetben szavakkal - a másik embernek, aki szívében hit támad. Ez a hit fogadja el az ige és a szentségek révén az evangéliumot.

A konfirmandusokért régóta imádkozik a gyülekezet, imádkoznak a szülők és nagyszülők, olykor a testvérek, a keresztszülők is. De kedves konfirmandusok! Ami még nálunk is fontosabb: értetek a Szentlélek is imádkozik. A Rm 8-ban ezt olvassuk: "Segít a Lélek is a mi erőtlenségünkön. Mert amiért imádkoznunk kell, nem tudjuk úgy kérni, ahogyan kell, de maga a Lélek esedezik értünk kimondhatatlan fohászkodásokkal." (Rm 8,26)

Minden megkonfirmált, megerősített hitű embernek élő imaéletre van szüksége. Az élő és eleven imaélethez elengedhetetlen az, hogy a Lélek szerint a Lélekben imádkozzunk. A "kérjetek és kaptok, keressetek és találtok, zörgessetek és megnyittatik nektek" ige válaszai: kaptok, találtok, megnyittatik nektek egyedül a Szentlélek által lehetséges.

Ehhez lelki embernek kell lennetek. Kevés ilyen van az osztályotokban. Kevés ilyen fiatallal találkozunk Szentendrén és környékén. Mert a fiatalok, de a felnőttek többsége is test szerint él. Az ige azt is mondja: "Akik test szerint élnek, a test dolgaival törődnek, akik pedig a Lélek szerint élnek, a Lélek dolgaival." (Rm 8,5) Lélek szerint élni nem szerzetesi életet, unalmas lelkizést, állandó egyházban forgolódást, begyepesedett gondolkodást, merev vallásos életet jelent. Ellenkezőleg. Valódi szabadságot, egy nagyon klassz és teljes életet. Miért? Mert aki test szerint él megtapasztalja, hogy a test nem akar imádkozni: nem tud igazán kérni, keresni, zörgetni, mert a testi dolgok elirányítják a figyelmet és az anyagiak, a testi vágyak, az élvezetek, a kockulás teljes teret és behódolást igényelnek és a Lélek már nem kap helyet. "A test gondolata, törekvése a halál." De a Szentlélek! Lelki embert farag belőlünk, olyan Istennek tetszőt, ami neked is tetszik és szeretteidnek, mert "a Lélek gondolata, törekvése az élet és a békesség." (Rm 8,6) Szabad a választás! Melyiket választod?

A Szentlélek Isten alázata. Csendesen közeledik hozzád, de amikor megkapod, ez a csend dicsőítésbe és magasztalásba folytatódik, amely Istenhez emel.

.