Fehérvasárnap
Szentendre, 2023. április 16.
Ez 11,19-21  
EÉK 222, 5, 58, 306, 12

Horváth-Hegyi Olivér
Húsvét nyoma

Keresztény gyülekezet, szeretett testvéreim az Úr Jézus Krisztusban!

Húsvét ünnepe után egy héttel a mi kérdésünk nem nagyon lehet más, mint hogy milyen nyomot hagyott bennünk a feltámadás.
Lelkünk természete szerint érzékeny. Minden meglátszik rajta. Egyfelől a rossz dolgok lelkünkön foltot hagynak, a durva szavak sérüléseket okoznak, a traumák megbetegítik, másfelől a szép szó, a jó szó, a jóság lelkünket simogatja, az igazi szeretet felemeli, a törődés, megértés gyógyítja.

A Szentírásban a lélek megfelelője a szív. A bibliai gondolkodás szerint minden onnan indul ki. Ma ezt már úgy mondjuk: pszichés folyamataink kiinduló és érkezési pontja a lélek. Kívülnézetből tetteink gyümölcse, akár romlott, akár egészséges az, szívünket tükrözi vissza. Jézus azt mondja, hogy "A jó ember szíve jó kincséből hozza elő a jót, a gonosz ember a gonoszból hozza elő a gonoszt." és hozzáteszi: "Mert amivel csordultig van a szív, azt szólja a száj." (Lk 6,45) A képlet nem bonyolult: amit mondunk, lényünk legbelső részéből érkezik. Ami kijön a szánkon: csúnya és szép, káromkodás, vagy válogatott szavak, beszédtémáink, az szívünk, lelkünk tartalmát árulja el. Nagy árulkodó részünk ez a szív. Erről is ismerjük meg egymást. Ritkán kell megkérdeznünk a másikat: Te, neked milyen szíved van? Szívünk mélyén nem nagyon van más, mint amit a többi ember érzékel. Nézz tükörbe és meglátod.
A szív, a lélek olyan részünk, amire szükséges vigyázni.

Mindannyiunknak vannak becses dolgaink. Ezekre nagyon szeretünk vigyázni, meg is tanulunk vigyázni rájuk. Óvjuk, különösen is ügyelünk dolgainkra, ha kell, körmünk szakadtáig védjük, elképesztő energiákat vagyunk képesek mozgósítani ahhoz, hogy féltve őrzött kincsünket megvédjük, legyen az egy emlék, egy személy, pozíció, ingóság, ingatlan, titok. Mielőtt tévútra tévednénk, a Példabeszédek könyve elmondja nekünk, mit tartsunk a legbecsesebbnek, amit érdemes megszívlelnünk: "Minden féltve őrzött dolognál jobban óvd szívedet, mert onnan indul ki az élet." (Péld 4,23) Ezt mondja a kardiológus, a személyi edző, az aggódó feleség, a pszichológus és a lekész is. Jogos. Vigyázzunk a szívünkre, nehogy baja essék!

Ezékiel próféta a hányattatott sorsú nép felé fordul, akik a babiloni fogságban szenvednek - értelmezése szerint Istentől eltávolodott életvitelük miatt, a megszegett szövetség miatt, a törvények durva felrúgása, önkényes megváltoztatása miatt. Ha egy nép Isten törvényét átírja, átlépi, meghamisítja, "messzire vetődik tőle" (15.v.) és fogságra számíthat, ahonnan persze ki lehet szabadulni, csak kérdés, mikor és milyen áron! A babiloni fogságban szenvedő népnek szabadulást kell hirdetnie a prófétának. Isten úgy dönt, megkönyörül rajtuk. Egy szívről: már nem megkeményített, érzéketlen kőszívről, hanem élő, környezetére is érzékeny hússzívről beszél, és lélekről, amit Isten ad beléjük. Ennek okát is nyilvánvalóvá teszi: azért kapják a Szentlelket, hogy az Úr törvényeit és rendelkezéseit megtartsák. Isten tudja, hogy az ember legmélyebb, legmagasztosabb élménye, amire képes egy misztérium: Isten lelkét kapni úgy, hogy az minket kicserél. Radikális fordulata lehet ez életünknek. Aki szívcserén esik át és kőszív helyett hússzívet kap, attól a perctől kezdve soha többé nem fog úgy élni, mint előtte, el sem tudja és nem is akarja elképzelni életét Isten nélkül és a többi szívcserés testvérén, a gyülekezeten kívül, aminek egészen leírható jele: a vágyódás. Vágyom Istenhez, a gyülekezethez, vágyom az istentiszteletre, mert ott találkozom az élő emberekkel. Azokkal találkozom, akik az élő, feltámadott Krisztussal szívükben vannak, járnak életben.

Egyházunkban a 2023-as esztendő a konfirmáció és elköteleződés éve. Fehérvasárnap az elköteleződés vasárnapja. Ugyanis az őskeresztények idejében, akik fantasztikus példaként állnak előttünk, ilyenkor, Húsvét utáni első vasárnap vették le azt a fehér ruhát, amiben húsvét hajnali keresztelőjük után viseltek. Ezen a napon vettek először úrvacsorát és fehérvasárnaptól kezdve lehettek teljes jogú tagjai a gyülekezetnek. Ettől a vasárnaptól élték hétköznapi elköteleződésüket és az ige tiszta tejét úgy kívánták, mint a ma született csecsemők, mert meggyőződtek arról, hogy csak azon növekedhetnek az üdvösségre. (1Pt 2,2)

Elköteleződés. Aki Lélek szerint jár, akinek hússzíve van elköteleződött. Isten ma meg szeretné újítani elköteleződésedet. Az övét, mert ő már elköteleződött irántad, de ma ezt meg szeretné erősíteni, és a te elköteleződésedre is úgy gondol, hogy erősítsük meg! Szeretné, ha jó ember lennél, jó szíved lenne, jó kincsedből hoznád elő a jót, jó szóval lenne csordultig a szád, mert jó a szíved.
Isten nem várja el tőled, hogy magadtól légy jó, magadtól higgy, de azt nagyon szeretné, ha már beszélt hozzád, szívedet a kezébe vette, akkor ne tamáskodj. Ne kételkedj szeretetében. Higgy a feltámadott Krisztusban, mert a mi hitünk le tudja győzni a világot és erre a győzelemre a pogányság felett óriási szükség van.

Milyen nyomot hagyott benned a feltámadás ünnepe? Ne mondd azt, hogy semmilyet. Foglalkozz a kérdéssel addig, amíg el nem érkezel oda, ahová az első keresztények megkereszteltjei: az elköteleződésig.
Ámen.

.