Húsvét ünnepe
Szentendre, 2024. március 31.
1Kor 15,20-22

Húsvéti vonzás

Ünneplő gyülekezet, szeretett testvéreim az Úr Jézus Krisztusban!
Húsvét a felfelé emelő gravitáció ünnepe. A vonzó reménység örömnapja. Jézus azt látta jónak, hogy kereszténységünk alappillére a feltámadás legyen. Ezt már Ádámnál és Évánál eldöntötte. Erre épített mindent. És tudjuk, hogy ha az alap stabil, mindaz stabil, ami ráépült.

Szeretjük, ha életünk stabil. Törekszünk is ezt a megingathatatlanságot elérni, aztán megtartani. Ha nem sikerül, ingataggá vált életünket minél hamarabb próbáljuk megszilárdítani.
Ezért nem csodálkozunk azon, amikor a Krisztusban reménykedő gyülekezetet áthatja a húsvéti feltámadás-hit. Ugyanis valódi reményt csak olyasvalami adhat nekünk, ami nagyobb és persze stabilabb nálunk. Földi életünk felől nézve a feltámadás felfelé emelő gravitáció, hiszen reménységünk Istene nagyobb, mint mi, és épp ez a hatalmas mivolta vonz minket. A nagy vonzza a kicsit, a hatalmas a parányit, e világból a világ felé.

Ezen a drága, megszentelt ünnepünkön Pál apostol levelében zsengéről és a zsenge utániakról olvastunk. Ember által jött a bűn és a halál a világba. Ádám és Éva bűnbeesése óta küzdünk a felemelkedéssel. Hiába minden ugrálásunk, erőnket megfeszítve elrugaszkodásunk, mi, kis emberkék újra csak vissza meg visszaesünk. A világ gravitációja tart fogva minket. A bűn gravitációja, ami lehúz és lent tart.

Feltámadás. Mintha csak erre a "lent tartalak", "nem engedlek felemelkedni, de még felegyenesedni sem" átkozott ördögi lekötözöttségre lenne válasz a görög szó: anasztazisz: feltámadás. Szó szerint: felépít, felállít, felléptet. Egyedül Krisztus képes a világnál, ördögnél erősebb erővel gravitálni minket. Úgy épülhet fel az életed, úgy tudsz talpra állni, úgy tudsz felfelé lépni, ha engedsz Krisztusnak.

Azt olvastuk, hogy a feltámadás zsengéje Jézus Krisztus. Ő mondja: "Én vagyok az Alfa és az Omega, az első és az utolsó, a kezdet és a vég." (Jel 22,13) Én vagyok a lét. Én vagyok a valóság. És mi ebben a valóságban élhetünk, mert Jézus meghívott minket az ő történetében. Meghívott egy osztálytárs barátságán keresztül, aki igazi jó barát, sőt, aki több, mint pajti. Az óvodás gyermekednek szóló gyülekezeti alkalmakon keresztül, ahol lehet, hogy te nagyobb fülekkel hallgattad az igét, és szomjasabban ittad az evangélium szavait, mint kisgyermeked. És meghívást kaphatsz jó érzéseiden keresztül: a helyemen vagyok a gyülekezetben és megtaláltam azt, amire régóta vágytam élmények biztonságában. De Isten egy kedves, lelkésznek küldött emailen keresztül is képes utat egyengetni, amiben a szeretetet szeretnék adni és kapni néhány hét leforgása alatt valóra válhat.

Jézus mondja: Én vagyok a történeted lapja, amely lapok az én szeretetembe vannak bekötve. Életed könyvének borítója is én vagyok, aki védem lapjaidat. És a tartalomjegyzék is én vagyok, mert én adhatok tartalmat neked születésedtől halálodig. Még az ISBN számodat is én adom, számon tartalak.
"Minden általa lett, és nélküle semmi sem lett, ami létrejött. Benne élet volt, és az élet volt az emberek világossága." - olvassuk János evangéliumának Prológusában (Jn 1,1-3) Jézus ezzel azt mondja, hogy én vagyok a családod kezdete. Szüleidé és nagyszüleidé. Én vagyok gyülekezeted kezdete. Én vagyok a két végpontod: születésed oka, nálam van halálod órájának pontos ideje, és én vagyok feltámadásod.

A húsvéti fölfelé emelő gravitáció két személy közötti kölcsönös kapcsolatról szól. Minél mélyebb a feltámadásba vetett hitünk, annál gyorsabban éri el a kisebb a nagyobbat, az ember Istent. És az is igaz, hogy minél távolabb van valaki Istentől, annál gyengébb ez a vonzerő erő. De tudnunk kell, hogy ez az erő bármilyen távolságból hat, a gravitációs vonzás nem téríthető el és nem árnyékolható.

Az élelmiszerek csomagolópapírján feltüntetett vársokép templomairól, vagy az olimpiát népszerűsítő plakát katedrálisáról le lehet retusálni a keresztet, de a szívekbe rajzolt keresztet nem lehet csak úgy lecsalni. Aki a feltámadásban az első zsenge után következnek, azok Krisztus gyülekezetének tagjai. A bátor hitvallók azok, akik mindvégig kitartanak, akik hűséggel és szolgáló szeretettel vannak jelen a gyülekezet életében, hogy itt szeretetet adva és kapva felvérteződjenek, hogy aztán stabilan járják mindennapi útjukat a világ rengetegében.

A mennyei gravitáció erős. Elég erős ahhoz, hogy földhöz ragadtságunkból kimozdítson. Talpra állít és a húsvéti felfelé emelő gravitáció a feltámadás felé visz minket, akik Krisztuséi vagyunk.

.