Böjt 3. (Oculi) vasárnapja
Szentendre, 2023. március 12.
1Pt 1,18-19  
Jézusom, áldozatodra; Az Úr irgalma; Uram, te ismersz; EÉK 198, 310, 11

Horváth-Hegyi Olivér
Az vagy, amit nézel.

Keresztény gyülekezet, testvéreim az Úrban!
Az vagy, amit nézel.
Böjt derekán, ennek a csodálatos ígéretekkel teli időszaknak a közepén a szemünket vesszük szemügyre. Isten ma azt szeretné, ha mindenki a szemével foglalatoskodna. Ez is ennek a vasárnapnak a neve, amelyet a szép, régies szavunkról, az okuláréról, a szemüveg szóról is ismerős: oculi, a szemek vasárnapja. Böjt 3. vasárnapja azért kapta ezt a jól megjegyezhető nevet, mert a vasárnap zsoltára így kezdődik: Szemem. "Szemem az Úrra néz szüntelen, mert ő szabadítja ki lábamat a csapdából." (Zsolt 25,15)

Az vagy, amit nézel.
Szép a szemed! Neked tekinteted van. Ragyogó szemeid rám nevetnek. Te vagy a szemem fénye! A szem akkor is a lélek tükre, ha a lélek épp sötétbe burkolózott és akkor is a lélek tükre, ha a lélek ragyogó tiszta. A szem az egyik legfontosabb érzékszervünk, amivel átlátjuk a látható világot és amely rólunk is sokat elárul. Vigyázunk is rá! Isten két mély üregbe helyezte el a szemeinket, hogy erős csont védje és még be is takarta egy héj szerű bőrrel, a szemhájjal, hogy biztonságban legyen!

Az vagy, amit nézel. Ez a rövid mondat rengetegszer beigazolódik. Akár tetszik, akár nem, amit látunk, hat ránk. Amit látnak a gyermekeink, amit megnéznek, ami a szemük előtt van, hatással van rájuk. Minél többet néznek valamit, annál nagyobb lesz a hatás. Mit néznek a gyermekeid? Mesét. De milyen mesét? Miről szól? Milyen befolyással bír? Mi megy szemükön keresztül a fejecskéjükbe? Mi alakítja lelküket. Aki erőszakot néz, erőszakos lesz. Aki félelmeteseket néz, félelem fogja uralni. Aki fegyverek játékával szennyezi elméjét, barátja lesz a fegyvernek. Aki a szemet szemért, fogat fogért törvény szerinti történeteket nézi, maga is szemet vesz a szemért, fogat a fogért. És a te szemed? Mit néz? Hová nézel? Mit engedsz meg magadnak? Az vagy, amit nézel.

Gyermekénekünket sokan kritizálják. "Jól vigyázz kicsi szem, mit figyelsz! ... Isten fenn az égből néz le rád, lásd, jól, vigyázz, egyre hát, kicsi szem, mit figyelsz!" Azért éri kritika ezt az óvodás korúaknak írt éneket, mert ott a szó: vigyázz! Mintha fenyegetne bennünket ez a szó: Jól vigyázz! Pedig nem fenyeget. Akik már megismerték Istent, tudják, hogy ő nem fenyeget. Óv. Meg akar kímélni a rossztól. Ahogyan Ádámot és Évát is meg akarta kímélni a rossztól, amiről az oviban a keddi bibliakörös hosszasan beszélgettünk a csoportszoba közepére állított jó és rossz tudásának fája körül. Isten nem akarta, hogy megtudják, mi a rossz, mert Isten tudta, hogy onnantól kezdve egész életükben a kínos választás következik. A bűnbeesés óta kell vigyáznunk a szemükre, mit nézünk és döntenünk.

Úgy, ahogy Illés prófétának is bánatában, félelmében, elkeseredésében érdemes volt meglátni a kövön sült lángost és azt a korsó vizet, amit egy angyal vitt neki. Szeme először befelé, a maga keserűségébe nézett, de aztán meglátta Isten küldöttét és az élet jelét és döntött. Tovább akar élni. Van tovább. Van remény. Van holnap. És nemcsak ránézett arra a lángosra és vízre, hanem látott. Látta, hogy kap erőt, ösztönzött lett és felkelt. Amikor meglátjuk Isten segítségének jelét, feltápászkodunk, felkapaszkodunk és elindulunk annak az ajándéknak az erejével. Veled van Isten ereje!

A Péter apostol leveléből felolvasott ige szemünket a kereszt felé terelgeti. Kezdő énekünkben énekeltük: "Drága véred értem folyt ott fenn a keresztfán / Alázattal térdre hullok kegyelmed láttán." Ma felnézünk a keresztre. A mi keresztünk nagy! Templomunk robosztus keresztje gyülekezetünk identitásának jele. Hitvallásunk. Mi a kereszt gyülekezete vagyunk. Jézus keresztjének gyülekezete, akik együtt is valljuk, hogy mindaz, ami a kereszten történt az emberiség fordulópontja, s mindaz, amit számomra ez a kereszt elkezd jelenteni, az én életem fordulópontja.

A látásmódunkat és nézőpontunkat tudjuk változtatni, amit nézünk, azt aligha. Ha eddig nem jó dolgokat néztél, fordítsd el a tekintetedet. Ha nem jó célokat láttál, amelyeket biztosan nem Isten adott, fordítsd el a tekintetedet. Ha nem épített az, amire rászegeződött a tekinteted, fordítsd el más felé. Ha abban, amit láttál, nem volt benne Isten, mert ne fért bele, mert idegen tőle, mert undorodik attól, amit néztél, fordítsd el a tekintetedet! Ha a pohár alját nézed, állj le! Ha utadon nem azokra a jelekre néztél, amelyeket Isten helyezett ki, mint jelzőtáblákat, fordítsd el a tekintetedet arra, ahol az ő jelei láthatók. Ha homályos, ködös dolgok felé tartasz, fordítsd el a tekintetedet, mert Isten útjai világosak és tiszták, arra kell menned. Ki kell mondanunk Jézussal együtt, hogy "Aki az eke szarvára teszi a kezét és hátratekint, nem alkalmas az Isten országára." (Lk 9,62) A hátrafelé, oldalra kacsingató keresztény nem tud egyenesen menni, barázdái egyre kuszábbak és görbébbek lesznek, szántóföldje össze-vissza terep. Aki tekintetét előre, Krisztusra szegezi és őt nézi, szemével őt keresi és hozzá igazítja gondolatait, cselekedeteit, a jézusi logika szerint alkalmas lesz az Isten országára. Az vagy, amit nézel.
Emeld fel tekinteted és nézz Jézusra, az ő indulatára, az ő megoldásaira és az leszel, akinek ő akar téged látni.
Ámen.

.